Rozdział 1. ,,Taras krok po kroku”. Ważne pytania przed założeniem zieleni na tarasie ?

Zapraszam do cyklu porad na temat planowania i zakładania tarasów. Krok po kroku przedstawię Państwu najważniejsze aspekty dobrego planowania tej szczególnej dla nas przestrzeni i jej prawidłowej realizacji opierając się na moich własnych doświadczeniach. Postaram się co tydzień wrzucać dla Państwa nowe informacje na ten temat. Mam nadzieję, że dzięki moim poradom na Państwa tarasach i balkonach powstaną przepiękne podniebne ogrody.

Zacznijmy więc, zanim rozpoczniemy swoja przygodę z planowaniem taras proponuję odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, które pomogą nam sprecyzować nasze, możliwości, potrzeby i oczekiwania dotyczące naszej przyszłej zielonej przestrzeni.

Pierwsze o czym należy pomyśleć to o budżecie jaki chcemy poświęcić na nasz taras i czy możemy i chcemy wykorzystać już istniejące materiały (donice, meble, oświetlenie..etc). to ważne aby się określić w tej kwestii i mieć granice swoich marzeń. Jeśli już mamy określony nasz budżet, zastanówmy się jakie warunki panują na naszym tarasie, czyli np. jak często i w jakich godzinach operuje na naszym tarasie słońce ?, czy jest on narażony na silne wiatry ?. Istotne jest również, które elementy chcielibyśmy ukryć ( widok na okna sąsiada, szyby wentylacyjne..) a które chcielibyśmy podkreślić np. piękny widok na otaczający nas krajobraz.

Podczas planowania nie zapominajmy o tym, iż nasz taras jest niejako przedłużeniem wnętrza domu i planując go powinniśmy zachować stylistykę i kolorystykę tak aby te dwie przestrzenie się przenikały i tworzyły spójną całość.

Kolejne istotne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy użytkowników tarasu, czyli kto najczęściej będzie korzystał z tarasu, w jakich godzinach oraz w jaki sposób?
Jeśli np. użytkownikiem będzie głównie dziecko, należy pamiętać aby na tarasie zachować bezpieczeństwo we wszelkich aspektach zarówno roślin nie trujących tudzież nieśliskiej podłogi i bezpiecznych barierek. Natomiast jeśli na tarasie głównie będą przesiadywać seniorzy należy zaplanować wygodne miejsce do siedzenia z poduchami i kocykiem oraz niewielki stoliczek kawowy. Jeśli zaś jesteśmy nocnymi markami bądź też po prostu pracoholikami, którzy przesiadują do późna w pracy a z tarasu możemy korzystać jedynie wieczorową porą- zaplanujmy w pierwszej kolejności funkcjonalne oświetlenie.
No i ostatnia kwestia a być może najistotniejsza to taka: Czy my w ogóle lubimy rośliny ? Czy mamy do nich rękę ? Czy lubimy się nimi zajmować i czy będziemy mieli czas na ich pielęgnację ?
Na dziś to chyba na tyle 🙂 Zostawiam Was z tymi przemyśleniami do przyszłego tygodnia 🙂

Pozdrawiam serdecznie Eliza Różowicz

Zapraszam do kontaktu ze mną tutaj .