Drzewa w ogrodzie

Moi drodzy, dziś chciałabym Was zainteresować magicznymi mocami drzew, czyż nie macie tak jak ja, że jak stajecie koło bardzo starego drzewa to macie ochotę się do niego przytulić i czerpać z niego siłę ? Mam nadzieję, że nie tylko ja jestem taka szalona ? 🙂 Myślę, że wiele osób spośród moich znajomych czuje tą energię jaka emanuje od drzewa. Pandemia jeszcze bardziej mnie przyświadcza w tym przekonaniu, obecnie idąc na spacer do lasu, musimy sobie wyznaczać odpowiednią porę, ponieważ możemy spotkać się z tłumem w lesie. Dlaczego tak się dzieje ? Chyba nareszcie, trochę przypadkiem, kiedy zostaliśmy pozbawieni wszelkich innych rozrywek, odkryliśmy ile szczęścia i relaksu daje nam zwykły spacer w lesie. Jak dobrze się wtedy czujemy i ile w nas energii przybywa 🙂 Dlaczego i skąd to się bierze ? Ano z obcowania z drzewami, wśród tego świeżego powietrza, które dla nas produkują. Zupełnie za darmo mamy spa 😉 i odnowę biologiczną 😉 Dlaczego tak mówię ? spójrzcie tylko na biegaczy, którzy regularnie biegają po lesie, czyż nie mają więcej energii i nie wyglądają młodziej, ano tak, a czemu ?  Postaram się to tutaj wyjaśnić i przekonać Wszystkich ile dobra niosą nam drzewa, jeśli jeszcze tego nie wiemy 😉

W związku z powyższymi przemyśleniami postanowiłam nieco zgłębić temat, znalazłam też kilka ciekawych książek na ten temat, miedzy innymi ,,Sekretny język drzew” Gila Davies’a  i faktycznie, drzewa mają moc, miałam rację i co najważniejsze nie oszalałam 🙂 A wszystko będę Wam,  na moim skromnym blogu, przybliżać abyście i Wy mieli tą świadomość jakie moce drzemią w drzewach.

Drzewa to niesamowite dzieła natury, żyją i widziały wiele, wiele przed nami, to cudowne wprost jak zmieniają się sezonowo i trwają, obserwują nas, chronią nas swym cieniem, schładzają powietrze, co zwłaszcza w miastach jest niezbędne, dają pokarm i schronienie dla wielu owadów i zwierząt, zazieleniają nasz krajobraz, służą nam również w gospodarce i przemyśle, są nam niezbędne a tak mało je szanujemy i coraz częściej jesteśmy świadkami bezmyślnej wycinki, to boli a zaboli zapewne już niedługo jeszcze bardziej.

Może więc moja seria artykułów zwróci uwagę na to jakie dzieło natury niszczymy i to bezpowrotnie, dzieło, które jest dla nas istotne i jest przy nas zarówno w wierzeniach, kulturze, gospodarce, medycynie, przemyśle i wielu innych gałęziach naszego życia, czasem nawet trudno uwierzyć !

A wszystkiego dowiecie się tutaj a zaczniemy od magii i wierzeń a co 🙂 tak z grubej rury START ..:-)

Być może, dzięki tym artykułom, pobudzę Was również do otaczania się niektórymi gatunkami drzew w Waszym ogrodzie, gdyż jak już wiadomo np. o brzozie, że ma dobrą energię i warto ja mieć na swojej działce to nie tylko ona kryje w sobie takie cudowne właściwości. Poczytajcie i przekonajcie się sami 🙂

Jest wiele drzew, które maja swoje magiczne znaczenie a wśród nich:

 • Jodłą (Abies)- oznaczała jasne widzenie tego co za nami i przed nami, drzewo narodzin- palono jej igły aby chronić rodzące się dziecko i jego matkę
 • Brzoza (Betula)- od zawsze uważano, iż ma siły uzdrawiające i symbolizuje dobry początek. Na dobry wiec start była dobrą wróżbą dla młodych małżeństw. Na dobry omen z drewna brzozowego wyrabiano dziecięce kołyski, natomiast przestępców chłostano brzozowymi witkami aby wygnać z nich złe moce i dać im dobry początek nowego dobrego życia.
 • Głóg (Crataegus)- dziś już może mniej wykorzystywany ale w dawnych czasach był bardzo poważany przez wiedzmy i wróżki ponoć jego gałązki były znakomite na magiczne różdżki 😉
 • Buk (Fagus)- wierzono, że pobudza kreatywność, przywództwo i towarzyskość- chyba rewelacyjne drzewo dla dyrektorów wszelkich dużych korporacji lub wręcz dla tych, którzy właśnie chcieli by takimi szychami zostać 🙂 Jest również symbolem tolerancji 🙂
 • Jesion (Fraxinus)- to dopiero drzewo, występuje w mitologii egipskiej, assyryjskiej, hinduskiej, perskiej, skandynawskiej oraz rdzennych Amerykanów. W Skandynawii jesion symbolizował Drzewo Świata, wikingowie ponoć wierzyli, że pierwszy człowiek powstał z jesionu. Wierzono, że jego liście pod poduszką wywoływały prorocze sny, natomiast oskrzydlone nasiona jesionu włożone do kołyski dziecka miały go chronić przed podmianą na podrzutka.
 • Orzech (Juglans)- Indianie wierzyli, że daje on mądrość i wspomaga podróże astralne
 • Modrzew (Larix)- chroni przez czarami i wywołuje wizje. Szamani lapońscy i ludów syberyjskich tworzyli z jego drewna korpusy obrzędowych bębnów
 • Jabłoń (Malus)- ponoć daje urodę, szczęście i młodość- myślę więc, iż każda kobieta od dziś, czytając ten wpis, koniecznie będzie chciała mieć jabłoń w swoim ogrodzie :-).
 • Świerk (Picea)- u Indian drzewo to miało moce uzdrawiające
 • Sosna (Pinus)- u rodzinnych amerykanów to Drzewo Pokoju, łagodzi poczucie winy, oczyszcza dom. Szyszki są amuletem na płodność, a igły dodawane do kąpieli oczyszczają i pobudzają 😉
 • Topolia (Populus)- łagodzą złość, wątpliwości i strach. Ponoć krzyż Chrystusa został zrobiony z drzewa osiki i dlatego teraz, na pamiątkę tego wydarzenia ukrzyżowania Jezusa, jej liście zawsze drżą.
 • Wiśnia (Prunus)- uwaga to życiodajna moc seksu i narodzin 🙂
 • Dąb (Querqus)- ochrona, sukces, płodność, pomyślność i zdrowie czyli same dobro ! Trza mieć w ogrodzie nie ma bata :-0 Narośla na korze dębu były używane jako talizmany. Sam szelest dębu był uważany za dobrą wróżbę.
 • Wierzba (Salix)- kojarzona z magią księżyca ! Celtyccy kapłani przesiadywali w zaroślach wierzby aby pozyskać inspirację do proroctw. Dobrą wróżbą było wiązanie słupełków na na giętkich wierzbowych gałązkach.
 • niesamowitym drzewem natomiast i niezwykle magicznym, gdyż łączy on energię niebios z ziemią i pomaga stworzyć mistyczny związek z przyrodą i dzikimi stworzeniami jest Mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum)– no cóz nie dziwne, że taka była wiara w to drzewo ponieważ jest ono na prawdę potężne jak nie najpotężniejsze- polecam Park Sekwoi w USA Park Narodowy Sekwoi – tam gdzie rosną sekwoje – Ameryka dla Podróźnika (szlakiusa.pl)
 • Jarząb (Sorbus)- chroni przed złą magią, uzdrawia, ale też sprzyja rozwojowi zdolności paranormalnych. Na gałęziach tego drzewa wycinano napisy runiczne, używano ich jako różdżek, amuletów i do rzucania uroków.
 • Cis (Taxus)- również wzmaga zdolności  magiczne i paranormalne oraz wizjonerskie. Kojarzony jest ze śmiercią, reinkarnacją i  nieśmiertelnością.
 • Lipa (Tilia)- wierzono, że w jej gałęziach mieszkali pogańscy  bogowie a z czasem zastąpiła ich Matka Boska, która bardzo często ukazywała się ludziom właśnie w jej koronie. Lipowych desek używano do pisania ikon oraz z jej drewna rzeźbiono kościelne ozdoby  i posążki. Ponoć wierzono, że jej korona chroni przed burzą i piorunami.
 • no i na koniec Wiąz (Ulmus)- w mitologii greckiej i celtyckiej kojazony był ze śmiercią. Wierzono iż odczynia uroki.
 • Jakie więc drzewa zasadzicie na swoim podwórku ? Myślę, że kilka z nich przydało by się w ogrodzie u każdego 😉 A jeśli nie mamy ogrodu, to koniecznie wybierzmy się na spacer do lasu aby trochę poprzytulać się do tych drzew, poobcować z nimi, posłuchać jak i szumią i porozmawiać z nimi a na pewno wrócicie do domu w lepszym nastroju i pełni siły i energii witalnej !
 • Kolejny wpis już niedługo, zapraszam do zaglądania na blogi na mojego fanpage na Facebooku (13) OgrodyRóża | Facebook gdzie będę zamieszczać kolejne wpisy o magii drzew i ich sile i mocy ! To dopiero zabaweczka 🙂 pozdr Was ciepło Eli 🙂