Projektowanie ogrodów japońskich fengshui - kamienna rzeka
Projektowanie ogrodów japońskich fengshui – kamienna rzeka

Witajcie Kochani, długo nie pisałam, ale dziś zamiast powrócić do ,,Cyklu o tarasach”, chciałabym Wam zwrócić uwagę na projektowanie ogrodów według zasad FengShui. Dlaczego to wydało mi się takie ważne. Otóż zbliżają się wielkimi krokami ciepłe wiosenne dni, a co za tym idzie; Czas na ogrody :-). Zanim jednak przystąpimy do planowania i zakładania ogrodu, warto wiedzieć o pewnych zasadach, dzięki którym w naszym ogrodzie będzie panowała dobra energia dla naszej rodziny do wypoczynku i pracy.

O co więc chodzi z tym FengShui, w skrócie jest to magiczne słowo oznaczające- szczęście, zdrowie oraz sukces. Natomiast chiński znak FengShui – w formie dwóch chińskich symboli oznacza na górze wiatr a poniżej wodę. Jest to więc nauka o dwóch elementach natury, które są potężne i są elementami naszego życia oraz są formą energii Chi.

FengShui pochodzi z Chin i polega na tym aby jak najlepiej żyć z siłami natury i czerpać z nich jak najlepszą energię. Wszystko kręci się wokół energii Chi, która płynie wokół nas i w każdym z nas a co za tym idzie łączy świat ożywiony i nieożywiny. Sztuka FengShui ma za zadanie tak skierować strumień tej energii aby był on najkorzystniejszy dla człowieka.

Jednym słowem FengShui daje nam możliwość czerpania pozytywnej energii z otaczającej nas przyrody, trzeba tylko wiedzieć jak ją urządzić aby ta energia kierowała się na nas a nie uciekała poza ogród.

Już od dawien dawna wiadomo np. że przytulanie się do drzew oraz kontakt np. z brzozami daje nam dobrą energię życiową.

Chciałabym też Was uspokoić, że nie koniecznie trzeba się przenieść do Chin aby mieć ogród FengShui, zasady FengShui można zastosować wszędzie w każdym ogrodzie niezależnie od miejsca położenia na Ziemi, nawet pod Grójcem tudzież Warszawą i nie musi to być też ogród chiński – może to być zwykły tradycyjny polski ogród lub w każdym innym stylu.

Projektowanie ogrodów wg FengShui mówi nam, że wszystko: człowiek, całe jego otoczenie oraz kosmos są jednym wielkim organizmem wzajemnie się przenikającym i wpływającym na siebie. Siłą, która to wszystko spaja jest wspominana wcześniej energia Chi.

Podstawą FengShui była stara chińska filozofia taoizmu ,,Tao” ucząca o tym, że nic na świecie nie jest stabilne, wszystko się zmienia ale jednocześnie wszystko jest ze sobą powiązane i ma na siebie duży wpływ.

Czemu tak staram się Was przekonać do FengShui, myślę, że na to pytanie każdy zestresowany mieszkaniec wielkiego miasta wie i nie muszę mu tego tłumaczyć. Jak więc podnieść jakość naszego życia i czerpać pozytywną energię z otaczającego nas harmonijnego otoczenia.

Aby nasze samopoczucie się poprawiło, należy się skupić przede wszystkim na wspominanej już energii Chi. Dążyć do jej wzmacniania w naszym otoczeniu, co nam da dużo szczęścia, dobrobytu i siły życiowej.

Jak pracować nad pozytywną energią w naszym ogrodzie? W naturze Chi wije się i porusza naprzód falistą linią, dlatego też należy pamiętać aby w ogrodzie unikać linii prostych, które negatywnie oddziaływują na kierunek przepływu Chi. Należy jednak pamiętać, że nadmiar Chi może wpływać niekorzystnie i zamienić się w energię Sha- która jest energią niszczycielską. Dlatego też, należy tak kształtować teren, aby ten przepływ energii był zrównoważony, w jednym miejscu większy a w innym mniejszy i wolniejszy.

Świadome kształtowanie ogrodu polega na odpowiednim doborze  kształtów, kolorów i dźwięków, tak aby przepływ energii Chi był zrównoważony i dawał nam pozytywną siłę.

Harmonia w ogrodach FengShui to również siły Jin i jang- dwa bieguny czarny i biały, przenikające się i uzupełniające w całość. Dwa małe punkty na symbolu oznaczają, że w Jin zawsze znajduje się odrobinę Jang i na odwrót. Te dwie siły stanowią całość i muszą wieść harmonijne życie. W symbolu Jin (kolor czarny)oznacza pierwiastek żeński a Jang (kolor biały) męski. W ogrodzie Jin to woda, trawnik, pagórki a Jang to skały, drzewa, ogień. Należy pamiętać aby te siły współistniały ze sobą w równowadze i pełnej harmonii w ogrodzie.

W ogrodzie według zasad FengShui powinno znaleźć się pięć elementów (drewno, ogień, ziemię, metal i wodę) – podstawowych jakości energii. Elementy te przyporządkowane są różnym porą roku oraz hamują lub wspierają inne elementy, każdy element ma swoje znaczenie i odpowiednie miejsce w ogrodzie. np. drewno powinno znaleźć się we wschodniej części ogrodu, przyporządkowany jest wiośnie a kolor jaki mu odpowiada to zieleń i błękit. W tej części ogrodu powinny też znaleźć się odpowiadające mu formy geometryczne w postaci wysokich i smukłych prostokątów (w ogrodzie formami roślinnymi o tych kształtach będą np. smukłe drzewa). Elementem wspierającym drewno jest woda- więc dobrze aby znalazła się tutaj np. jakaś sadzawka a hamującym metal (który nie powinien się znaleźć w pobliżu drewna).

Kolejnym elementem jest ogień w ogrodzie, powinien on znaleźć się w południowej części ogrodu. Odpowiada on porze roku lato a kolor, który powinien tam zawitać (najlepiej w formie roślin) to czerwony. W ogrodzie ten element możemy wyrazić w formie czerwonych kwiatów lub liści czy pędów jak u derenia, lub lampionów, miejsca na ognisko, kominek, czy nowoczesna rzeźba ogrodowa – czerwona. Elementem wspierającym ogień jest drewno- które żywi ogień a hamującym woda, która go gasi.

Trzecim elementem ogrodowym, według chińskiej zasady, jest ziemia. Ziemia odpowiada późnemu latu i powinna znaleźć się na środku ogrodu. Kolory jakie jej odpowiadają to brąz i żółty, formy geometryczne okrąg i kwadrat. W ogrodzie może jej odpowiadać figura z gliny, donice, okładziny dróg z kamienia.

W zachodniej części ogrodu, powinniśmy znaleźć metal- odpowiadający jesieni. kolorystyka jaka powinna panować w tej części ogrodu to biel, srebro i złoto. Formy geometryczne: kula a przykłady w ogrodzie: kule z róż, okrągły stół, okrągła rabata, łuki.

Ostatnim elementem ogrodu jest woda. Woda odpowiada zimie i powinna znaleźć się na północy ogrodu. Kolorystyka północnej części powinna być w granacie i czerni a formy geometryczne jakie tam powinniśmy zastosować to: linie faliste, nieregularne bryły a w odzwierciedleniu elementów ogrodowych to stojąca woda i płynąca oraz dzwonki. Metal jest w tym przypadku elementem wspierającym a ziemia hamującym ponieważ wchłania wodę.

To nie koniec, projektowanie ogrodów FengShui cd. nastąpi niebawem, w następnym odcinku o Bagua czyli zwierciadle życia oraz o zwierzętach nieba w ogrodzie :-)…