Rozdział 2. Możliwości obciążenia tarasu ? Czy to nas nie obciąży psychicznie 🙂 ?

 

W kolejnym rozdziale, cyklu porad na temat planowania i zakładania tarasów czyli ,,Taras krok po kroku” przedstawię Wam dzisiaj problemy z obciążeniem tarasu. Planując zagospodarowanie tarasu, najważniejsze nad czym się powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić to jakie są jego możliwości obciążeniowe. Dlaczego? Nie zapominajmy, iż jest to przestrzeń nierzadko zawieszona w powietrzu i jej możliwości nośne są ograniczone. Zapewne na te wątpliwości znajdziemy odpowiedz u administratora budynku, bądź też jego projektanta tudzież konstruktora. Zazwyczaj w odpowiedzi na nasze zapytanie usłyszymy, iż obciążenie nie powinno przekraczać 150-200 kg/m2. I tu dość często napotykamy już na ścianę, ponieważ dla jasności niewiele możemy zrobić przy takich założeniach, tudzież musimy się lekko natrudzić, ale spokojnie jest to do zrobienia :-).

Skąd takie moje przemyślenia? Otóż obsadzając donice zielenią intensywną (małe drzewka, krzewy) możemy się już liczyć z obciążeniem, rzędu nawet około 400 kg na donicę o wymiarach 50/50/50 cm. Zieleń ekstensywna (trawa, byliny, zioła, sukulenty) to obciążenie już znacznie mniejsze, ponieważ nie potrzebujemy do niej tak wysokich donic (wystarczy już 10 cm).  Nie zawsze jednak chcemy mieć na tarasie jedynie połać trawnika bądź łąkę kwietną! Dodam jeszcze, iż nawierzchnia (przykładowo podest drewniany) w zależności od materiału użytego to ciężar w okolicach 10-20 kg/m2. No tak to niestety wygląda. Nasze obecne tarasy, dachy niestety nie są jeszcze w większości dostosowane do wykorzystania pod zielone dachy, ale….

Takie są suche fakty, z których wynika, że największe obciążenie na tarasie dają nam donice wypełnione ziemią i to przy tym należałoby się głównie pochylić podczas projektowania!

Mogę dla pocieszenia dodać, że moda na zielone dachy jest coraz większa a co za tym idzie coraz więcej deweloperów już z myślą o takim wykorzystaniu projektuje swoje nowe inwestycje.

A my co możemy począć? Jeśli nie do końca nasz taras, bądź dach, który chcemy pięknie zazielenić i stworzyć na nim podniebny ogród, jest dostosowany do większych obciążeń? Mamy kilka możliwości:

 

  • nie robić nic i postawić rower oraz pranie na tarasie 🙂
  • posadzić trawę i kwiaty
  • wykorzystać najlżejsze z możliwych materiałów na ryku- donice, meble, drewno na podłogę i jednak pokusić się o ten skrawek zieleni za oknami.

Tak ja zdecydowanie jestem za trzecim wariantem, a więc co proponuję?

Tak jak już wspomniałam:

  • należy stosować doniczki jak najpłytsze, ale wiadomo tak aby mieściły się w nich korzenie roślin 🙂 i miały szansę się rozwijać! Tu raczej przy założeniach 150-200 kg/m2 nie zaszalejemy- bo 10 cm donica raczej do niczego nam się nie nada, więc:
  • Donice powinny być też w wielkościach i kształtach jak najmniej obciążających taras
  • jeśli bardzo chcemy mieć drzewka na tarasie, wtedy proponuję te cięższe donice ustawiać przy ścianach nośnych, tam jest zawsze największa możliwość obciążenia tarasu!
  • ustawiamy donice te wyższe z większą ilością ziemi a co za tym idzie cięższe, przy ścianach nośnych tarasu, w rozsądnych od siebie odległościach! Aby nie obciążać jednej części tarasu zbyt dużo na m2.
  • wybieramy najlżejsze donice z możliwych, takie, które są zaprojektowane specjalnie na dachy, aby ich nie obciążać! tu polecam np. donice z firmy Incanti www.nowoczesne-donice.pl z materiału z którego produkuje się żaglówki- czyli lekkie jak piórko 😉 a jednocześnie nowoczesne w stylu i bardzo eleganckie
  • meble z technorattanu lub wikliny, są również bardzo dobrym rozwiązaniem, są lekkie i bardzo wygodne. Polecam meble z http://www.irm.pl , bądź też w stylu bardzo nowoczesnym i bardzo ekskluzywnym http://doramdesign.pl
  • meble z lekkiego aluminium, również mogą się przydać do projektu podniebnego ogrodu. Polecam firmę  http://homegarden.com.pl
  • stosunkowo lekka roślinność- trawy ozdobne, byliny, lekkie krzewy liściaste, pnącza
  • lekki materiał na drewniany podest. Tu proponuję, najlżejsze drewno z możliwych do wykorzystania na zewnątrz- modrzew syberyjski (ok 13 kg/m2). Na rynku Warszawskim bardzo fajne drewno można dostać w firmie KomplexMarket  http://komplexmarket.pl   Firma ta posiada także bardzo fajne drewno jak Thermory  (drewno poddane modyfikacji termicznej) ale o tym w innym rozdziale poświęconym konkretnie  podłodze drewnianej na taras ( zapraszam więc dla zainteresowanych do odwiedzanie mojej strony i sprawdzanie bloga na bieżąco, co tydzień nowy temat ). Proponuję też firmę https://www.dombal.com.pl   jako sprawdzony sklep z bardzo dobrej jakości materiałem.

To tak po krótce, ponieważ nie chcę Was zanudzić tematem, jeśli jednak mielibyście jeszcze do mnie pytania to zapraszam do kontaktu ze mną  Kontakt

 

pozdr Was serdecznie i do za tydzień

Eliza